Home Zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi i kosztorysowanie

Zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi i kosztorysowanie

Zakończono rekrutację i ustalanie listy uczestników ostatniej IX edycji szkolenia „Zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi i kosztorysowanie” rozpoczynającego się w październiku 2015 r.

Zakres tematyczny szkolenia obejmuje ogół wiedzy związanej z zarządzaniem przedsięwzięciem budowlanym i kosztorysowaniem. Tematyka dotyczy zarządzania: strukturą i organizacją robót, czasem realizacji, kosztami, zasobami (pracownicy, sprzęt, materiały). Szkolenie ma także na celu zdobycie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu kosztorysowania robót budowlanych.

Długość szkolenia: 70 godz. (w tym aż 40 godzin zajęć laboratoryjnych)
Termin ostatniej edycji: październik 2015.

• Wprowadzenie do zarządzania i charakterystyka koncepcji zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi.
  • Deterministyczne i probabilistyczne metody planowania i monitorowania (CPM, PERT, Symulacja Monte Carlo).
  • Poziomy szczegółowości planów, operowanie pakietami robót, struktury WBS, wytyczne dotyczące struktury budżetu.
  • Optymalizacja harmonogramów z uwzględnieniem czasu, zasobów i kosztów.
  • Elementy controllingu-u i rachunkowości zarządczej zorientowanej na zarządzanie przedsięwzięciami (kontraktami.
  • Wspomaganie komputerowe w zarządzaniu przedsięwzięciem - programy: Microsoft Project 2010 i PRIMAVERA)
  • Obowiązujący stan prawny z zakresu kosztorysowania.
  • Metody kosztorysowania.
  • Sposoby sporządzania kosztorysów inwestorskich i ofertowych.
  • Wspomaganie procesu kosztorysowania oprogramowaniem komputerowym – program Zuzia 10 i Norma Pro.

Szkolenie adresowane do:

• Zarządzających realizacją kontraktów budowlanych,
  • wykonawców budowlanych,
  • inwestorów publicznych i prywatnych,
  • innych uczestników budowlanego procesu inwestycyjnego.

Uczestnik szkolenia zdobędzie i usystematyzuje wiedzę w zakresie zarządzania przedsięwzięciem budowlanym ze szczególną uwagą zwróconą na czas realizacji, koszty i zasoby. Zapozna się z procesem monitorowania realizacji i prognozowania stanu końcowego przedsięwzięcia w sensie czasu i kosztów oraz z metodą wartości wypracowanej. Pozna elementy controlingu i rachunkowości zarządczej zorientowanej na zarządzanie przedsięwzięciami (kontraktami). Uczestnik szkolenia otrzyma również wiedzę dotyczącą aktualnych przepisów prawnych z obszaru kosztorysowania, metod sporządzania kosztorysów, baz normatywnych i cenowych wykorzystywanych w kosztorysowaniu. Zdobędzie umiejętność wspomagania procesu zarządzania i kosztorysowania nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym – Microsoft Project, PRIMAVERA, Zuzia 10 i Norma Pro.

Blok: Zarządzanie przedsięwzięciem
    1. Wprowadzenie do zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi – 4W
    2. Praktyczne aspekty realizacji przedsięwzięć budowlanych na wybranych przykładach - 4W
    3. Modele i programy wspomagające controlling przedsięwzięć budowlanych - 2W
    4. Charakterystyka i prezentacja programów komputerowych. (Microsoft Office Project, Primavera - Project Management) – 2W
    5. Optymalizacja planów realizacji. Metoda wartości wypracowanej - 2W
    6. Główne funckje programów Microsoft Project 2010 oraz PRIMAVERA - Project Management. Przykłady analiz metodą CPM - 4L.
    7. Funkcje programów umożliwiające uwzględnienie praktycznych ograniczeń (terminy, dostępność zasobów, zależność pomiędzy czasem realizacji a liczbą zaangażowanych zasobów, itp.) – 4L
    8. Funkcje dotyczące analizy planów realizacji, wyszukiwanie błędów planowania oraz optymalizacja harmonogramów realizacji zadań – 4L
    9. Proces monitorowania czasu realizacji zadań, pracy zasobów, wykorzystania materiałów oraz kosztów, metoda wartości wypracowanej – 4L
    10. Zaawansowane funkcje programów oraz ocena ryzyka czasu realizacji metodą PERT i symulacji Monte Carlo – 4L

Blok: Kosztorysowanie robót budowlanych
    11. Wprowadzenie do kosztorysowania robót budowlanych (Przepisy prawne i metody środowiskowe, składniki ceny kosztorysowe) – 4W
    12. Rodzaje kosztorysów na roboty budowlane - 2W
    13. Dokumentacja projektowa (Przedmiar + Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych) – 4W
    14. Baza normatywne i bazy cenowe - 2W
    15. Metody sporządzania kosztorysów, kalkulacja narzutów - 2W
    16. Wprowadzenie do programu kosztorysowego Zuzia i opracowanie kosztorysów - poziom podstawowy – 6L
    17. Wprowadzenie do programu kosztorysowego Norma Pro i opracowanie kosztorysów - poziom podstawowy – 6L
    18. Funkcje zaawansowane w programie ZUZIA 10 i opracowanie kosztorysów – 6L
    19. Weryfikacja kosztorysów ofertowych i inwestorskich – 2L

Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów (30 godz.) oraz laboratoriów (zajęć komputerowych w grupach 12 osobowych - 40 godz.).

Szkolenie odbywa się w salach dydaktycznych budynku głównego Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków.

Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych z Politechniki Krakowskiej, członków Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych a także specjalistów z bogatym doświadczeniem w zakresie zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi.