Home Metody komputerowe w budownictwie

Metody komputerowe w budownictwie

Zakończono rekrutację i ustalanie listy uczestników ostatniej IV edycji szkolenia „Metody komputerowe w budownictwie” rozpoczynającego się 16.03.2015 r. Osoby, których nie mogliśmy zakwalifikować z powodu nadmiaru zgłoszeń prosimy o rozważenie możliwości wyboru innego kursu, organizowanego w ramach projektu i rejestrację na liście kandydatów.

Celem szkoleń jest przekazanie najnowszej wiedzy o obliczeniowym modelowaniu obiektów inżynierskich metodą elementów skończonych (MES) oraz podniesienie umiejętności efektywnego wykorzystania metody w rozwiązywaniu praktycznych problemów inżynierskich. Oprogramowanie oparte na MES usprawnia projektowanie i analizę konstrukcji inżynierskich takich jak budowle, maszyny i ich elementy. Znajomość metodologii MES jest niezbędna dla nowoczesnego inżyniera.

Termin kolejnej edycji:
ostatnia edycja

Tematyką szkoleń jest metoda elementów skończonych , a szczególnie możliwości jej praktycznego zastosowania w różnych zagadnieniach inżynierskich, głównie z zakresu inżynierii lądowej.
Uczestnicy szkolenia poznają szerokie możliwości nowoczesnej MES. Zaprezentowana zostanie zarówno podstawowa wiedza z MES i rozwiązania prostych zadań jak również zaawansowanych problemów obliczeniowych.
Zajęcia ilustrowane będą dużą liczbą przykładów.

Szkolenia adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z dziedziny MES, stosujących tą metodę w praktyce, pragnących podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć atrakcyjność na rynku pracy.
Szczególnie zapraszamy pracowników i właścicieli firm budowlano-konstrukcyjnych, biur projektów itp.

• Pogłębienie wiedzy na temat MES
  • Zdobycie umiejętności przygotowania danych i prowadzenia obliczeń MES
  • Poznanie lub pogłębienie umiejętności posługiwania się wybranymi pakietami MES (przede wszystkim ROBOT)
  • Zwiększenie efektywności wykorzystania pakietów MES w obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych
  • Pogłębienie umiejętności interpretacji wyników MES
  • Zdobycie umiejętności oceny jakości wyników (dokładności obliczeń)
  • Poznanie różnych źródeł błędów w wynikach obliczeń MES i zdobycie umiejętności ich unikania
  • Praktyczne poznanie pakietu matematycznego (przede wszystkim MathCad)
  • Praktyczne poznanie sposobów analizy typowych zadań inżynierskich
  • Zyskanie wiedzy na temat sposobów analizy bardziej złożonych problemów, związanych np. ze sprężysto-plastycznym zachowaniem materiału, dużymi deformacjami, modelowaniem uszkodzenia, pękania, zagadnieniami sprzężonymi czy kontaktem dwu ciał
  • Zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami oraz kierunkami rozwoju MES

Program szkoleń składa się z 60 godzin zajęć w laboratorium komputerowym i jest podzielony na 3 bloki tematyczne.

I. Podstawy MES w inżynierii
Wprowadzenie do metody elementów skończonych dla inżynierów, bogato ilustrowane przykładami zastosowań i błędów w posługiwaniu się metodą, skrótowe przypomnienie wiedzy z mechaniki.

II. Zastosowanie MES w zagadnieniach inżynierskich
Przedstawienie praktycznych zastosowań w obliczeniach konstrukcji prętowych, płytowych, powłokowych i złożonych, analiza problemów wyboczenia, odpowiedzi dynamicznej, interakcji konstrukcji z podłożem, fizyki budowli, optymalizacja.

III. Ocena poprawności rozwiązań MES
Szerokie omówienie zagadnień z zakresu oceny jakości rozwiązań MES, w tym:

• szacowanie błędów
  • sposoby poprawy dokładności rozwiązania MES
  • unikanie tzw. zjawiska blokady rozwiązania

Zakres tematyczny szkoleń obejmuje:

• podstawy koncepcyjne MES
  • efektywne wykorzystanie MES w zastosowaniach inżynierskich
  • sposoby poprawy jakości wyników obliczeń MES
  • unikanie błędnych rozwiązań
  • wizualizacja i analiza wyników MES
  • sposoby szacowania błędów MES
  • analiza wybranych zaawansowanych typów problemów
  • prezentacja kierunków rozwoju MES

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek od 17, w małych, 12 osobowych grupach. Mają charakter teoretyczno-praktyczny. Omawiane problemy ilustrowane są dużą liczbą przykładów.

Zajęcia odbywać się będą na terenie Politechniki Krakowskiej, Kraków ul. Warszawska 24 w sali komputerowej Instytutu Technologii Informatycznych w Inżynierii Lądowej.
Uczestnicy będą korzystali z najnowszego sprzętu komputerowego oraz wykorzystywali najnowsze oprogramowanie.

Zajęcia prowadzone będą przez etatowych pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Krakowskiej, specjalizujących się w nauczaniu i praktycznych zastosowaniach MES.