Home Praktyczne zastosowania dynamiki budowli w projektowaniu obiektów budowlanych

Praktyczne zastosowania dynamiki budowli w projektowaniu obiektów budowlanych

Na szkolenie "Praktyczne zastosowania dynamiki budowli w projektowaniu obiektów budowlanych" nie jest obecnie prowadzona rekrutacja

Celem szkolenia jest poszerzenie praktycznej wiedzy absolwentów kierunku „budownictwo” z zakresu projektowania i diagnostyki obiektów budowlanych poddanych działaniom dynamicznym z uwzględnieniem wymagań normowych (w tym również Eurokodów).

Planowany termin rozpoczęcia drugiej edycji: listopad 2010
Rejestracja na kolejne edycje trwa w sposób ciągły.

Projektowania budowli z uwzględnieniem działań dynamicznych i zapewnieniem wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, warunków niezbędnego komfortu ludziom przebywającym w budynkach oraz warunków eksploatacji urządzeń wrażliwych na drgania.

Absolwenci kierunku „budownictwo” ze stopniem zawodowym inżyniera lub magistra inżyniera.

Wiedzę praktyczną z zakresu projektowania budowli na działania dynamiczne z uwzględnieniem wymagań normowych (w tym również Eurokodów).

Program zajęć uwzględnia następujące zagadnienia:

• opis działań dynamicznych w budownictwie,
  • modele obliczeniowe,
  • wyznaczanie reakcji budowli na działania dynamiczne,
  • kryteria oceny działań dynamicznych na budowle, ludzi i wrażliwe urządzenia,
  • ujęcia normowe działań dynamicznych i ich zastosowania w praktyce (wiatr, wpływy komunikacyjne, wpływy górnicze, działania maszyn),
  • redukcja wpływów dynamicznych na budowle,
  • pozyskiwanie danych o działaniach dynamicznych, ich wykorzystanie w projektowaniu i diagnostyce,
  • awarie i katastrofy budowlane spowodowane działaniami dynamicznymi.

Wymiar zajęć: wykłady – 30 h, ćw. proj. – 20 h, ćw. lab.- 10 h.

Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów, ćwiczeń projektowych i ćwiczeń laboratoryjnych. Zakłada się w jednej edycji kursu występować będzie grupa wykładowa złożona z 24 uczestników. Ćwiczenia będą odbywały się w grupach ćwiczeniowych liczących 12 uczestników kursu.

Zajęcia realizowane będą w soboty od godz. 9.00 do godz. 18.00 (łącznie 10 godzin dydaktycznych). Sala wykładowa klimatyzowana z wyposażeniem multimedialnym. Ćwiczenia laboratoryjne prowadzone będą w sali laboratorium dydaktycznego z wyposażeniem komputerowym.

Prowadzący zajęcia to pracownicy Katedry Statyki i Dynamiki Budowli Instytutu Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej. Wykłady będą prowadzili profesorowie zatrudnieni w Katedrze (Joanna Dulińska, Janusz Kawecki, Krzysztof Stypuła i Tadeusz Tatara). Ćwiczenia laboratoryjne prowadzone będą z udziałem pracowników i sprzętu Laboratorium Badania Drgań i odkształceń Instytutu Mechaniki Budowli, które legitymuje się akredytacją PCA.